Zwrot nadpłaty obwarowany wieloma warunkami
Sądy administracyjne w ciągu ostatnich kilku lat zdołały wypracować wiele reguł związanych ze stosowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (z 25 czerwca 2002 r., K 45/01) stwierdzającego niekonstytucyjność przepisów nowelizujących ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o VAT, obowiązujących od 1 stycznia 2000 r. Oto kilka najistotniejszych wskazówek, które wynikają z dotychczasowego orzecznictwa.
Kto może ubiegać się o zwrotWszystkie sądy wskazują, że wyrok TK dotyczy jedynie ściśle określonej grupy podatników. Organ podatkowy rozpatrując wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty, powinien zbadać: > czy podatnik prowadził zakład pracy chronionej; > czy do 30 listopada 1999 r. rozpoczął i kontynuował długookresowe przedsięwzięcia na rzecz osób niepełnosprawnych zatrudnionych w tym zakładzie; > czy doszło w rozpoznawanym przypadku do naruszenia zasady ochrony praw nabytych i zasady ochrony interesów w toku; > czy za dany okres były podstawy do wydania decyzji określającej zaległość podatkową lub stwierdzenie nadpłaty. Jeżeli w danej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta