Nie ma skutku przeprosin, wyroku więc nie wykonano
Publikacja przeprosin to jedno z roszczeń niemajątkowych, jakich może żądać osoba, w stosunku do której dopuszczono się naruszenia dóbr osobistych. W szczególności, zgodnie z art. 24 § 1 kodeksu cywilnego, osoba taka może żądać - w celu usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych - złożenia oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Jego złożenie powinno prowadzić do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych, a więc spowodowanie, że osoba, której dobra osobiste naruszono, osiągnie satysfakcję moralną - w tym wypadku przeczyta na łamach tej samej gazety, iż pisano o niej kłamstwa i nieprawdziwe informacje. Liczy się przy tym zarówno zawartość merytoryczna przeprosin, jak i sposób ich prezentacji (forma). Dzięki przeprosinom ma zostać osiągnięty przede wszystkim ich cel - rehabilitacja powoda, przywrócenie mu dobrego imienia, a w konsekwencji jego satysfakcja moralna.
Tabloid się bawiCzołówka wydania "Faktu" z 5 - 6 sierpnia 2006 r. głosi "Narodowy dzień przeprosin". Zdaniem tabloidu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta