Nie każda firma może zatrudnić cudzoziemca
Organ, który tę decyzję wydaje, musi wziąć pod uwagę informacje starosty o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz potrzeby kadrowe wnioskodawcy.
Sposób rozpatrywania wniosku o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca oraz okoliczności brane przy tym pod uwagę ustala obowiązujące od 23 sierpnia rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (DzU nr 141, poz. 1002).
Od dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2001 r. (DzU nr 153, poz. 1766 ze zm.) będzie się istotnie różnić. Nowością jest np. obowiązek pracodawcy poszukiwania na wolne miejsce cudzoziemców, którzy nie muszą mieć zezwolenia na pracę, m.in. poprzez umieszczenie oferty w systemie informatycznym Europejskich Służb Zatrudnienia.
Najpierw szuka innegoZanim pracodawca wystąpi o zezwolenie, ma szukać pracownika, którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta