Jak ustalić wartość początkową
Jeśli na tym etapie zostanie popełniony błąd, jego konsekwencją będzie nieprawidłowa wysokość odpisów amortyzacyjnych.
Cena nabyciaNajprostsza sytuacja - to kupno. W tym wypadku wartością początkową jest cena nabycia. Uważa się za nią kwotę należną sprzedającemu, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Chodzi m.in. o koszty: > transportu, > załadunku i wyładunku, > ubezpieczenia w drodze, > montażu, > instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, > opłat notarialnych, skarbowych i innych, > odsetek i prowizji.
Cena nabycia nie obejmuje wynikającego z faktury podatku od towarów i usług. Wyjątkiem są sytuacje, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do jego odliczenia. W wypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Wykup po leasinguKupując maszyny lub urządzenia po upływie terminu ich leasingu operacyjnego, przedsiębiorcy płacą cenę dużo niższą od ich wartości rynkowej. W związku z tym często rodzą się u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta