Czy pluralizm jest nadal wartością
Jednym z najchętniej używanych jeszcze niedawno pojęć mających charakteryzować społeczeństwo obywatelskie i demokratyczne państwo prawa był - pluralizm. Idee ustrojowe i wartości, dla których jest on nazwą, stanowiły przez lata sztandarowy postulat ruchów demokratycznych.
Pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność" w swej uchwale z 7 października 1981 r., kreślącej obraz pożądanego ustroju państwa, zawarł tezę, iż "pluralizm światopoglądowy, społeczny, polityczny i kulturalny powinien być podstawą demokracji w samorządnej Rzeczypospolitej". "Solidarność" stała na stanowisku, że "zasady pluralizmu muszą odnosić się do życia politycznego", a związek "będzie popierał i chronił inicjatywy obywatelskie, których celem jest przedstawienie społeczeństwu różnych programów politycznych, gospodarczych i społecznych oraz organizowanie się w celu wprowadzenia tych programów w życie". Z tego oświadczenia można wysnuć tezę, że ówczesna "Solidarność", a chyba i inne środowiska znajdujące się w opozycji wobec systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta