Co należy wziąć pod uwagę, płacąc za urlop wypoczynkowy
Choć zasady naliczania tych świadczeń nie zmieniają się od lat, to prawidłowe ustalenie ich wysokości wciąż przysparza problemów. Pomożemy je rozwiązać.
Kiedy wynagrodzenie, a kiedy ekwiwalent?Wynagrodzenie urlopowe wypłacane jest pracownikom za okres, w którym korzystali oni z urlopu wypoczynkowego. Podstawową zasadą obowiązującą przy ustalaniu jego wysokości jest to, że za czas urlopu pracownik powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie uzyskałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.). Wynagrodzenie za urlop wypłacane jest w terminie wypłaty pensji w zakładzie.
Natomiast obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy powstaje jedynie, gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu "w naturze", bo rozwiązuje się lub wygasa jego stosunek pracy (art. 171 § 1 k.p.). Pracownik nabywa do niego prawo w dniu rozwiązania stosunku pracy. Z tym dniem staje się on wymagalny i powinien zostać wypłacony (art. 120 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 171 § 1 k.p.). Bez znaczenia pozostaje tu tryb rozwiązania stosunku pracy i przyczyna odejścia pracownika z firmy.
Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia urlopowego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta