Nie od razu u pracodawcy powstaje związek zawodowy
Z pewnością wielu pracodawców przyzna, że łatwiej byłoby im funkcjonować, gdyby nie obecność związkowców w firmie Tam jednak, gdzie są, mobilizują szefa do przestrzegania przepisów dotyczących zatrudnienia.
Gdzie przepisyZwiązki zawodowe to dobrowolne i samorządne organizacje pracowników, które powołano do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Są samodzielnymi podmiotami prawa, a ich organizacja określona jest w statutach. Gwarancje tworzenia związków wynikają z art. 2 konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy (DzU z 1958 r. nr 29, poz. 125). Pracownikom przyznano prawo do ich tworzenia według swojego uznania, bez konieczności uzyskania uprzedniego zezwolenia. W Polsce uprawnienia organizacji związkowych wynikają głównie z ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz).
Kto może należeć do związkuPracodawcy muszą pamiętać, że do związku zawodowego mogą należeć:
- > pracownicy (bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy),
- > członkowie rolniczych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta