Jakie są granice prywatności pracownika w firmie
Prywatność w miejscu pracy jest z zasady ograniczona, bo wynika to z cech samego stosunku pracy, czyli podporządkowania pracodawcy i jego uprawnień kontrolno-nadzorczych wobec pracowników. Szefowi nie wolno jednak całkowicie naruszyć prywatności zatrudnionego i tłumaczyć tego tym, że w czasie wykonywania pracy w całości poświęca się on dla firmy. Nie pomoże tu też powoływanie się na pozostawanie w dyspozycji pracodawcy i wykonywanie przez pracownika pracy, która została mu powierzona, a także wykonywanie poleceń związanych z pracą zgodnie z umową o pracę i przepisami (art. 100 § 1 k.p.). Niełatwo jest określić granice, których firma nie może przekroczyć, ingerując w prywatność pracownika. Nie dla wszystkich zatrudnionych są one bowiem jednakowe, a zależą m.in. od rodzaju i sposobu wykonywania pracy, warunków lokalowych i personalnych w firmie.
Punkty zapalneDlaczego pracodawca narusza prywatność w miejscu pracy? Przyczyny mogą być różne, ale najczęściej chodzi o kontrolę ilości i jakości pracy, dobór najlepszych kadr, bezpieczeństwo pracownika czy ochronę mienia firmowego. Najczęściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta