Arsenał minionych wieków
Spisy arsenałów, zarówno krzyżackich, jak i polskich, wskazują, że stanowił znaczny procent zmagazynowanych ochron głowy. W spisie z 1404 roku sporządzonym w Malborku występuje 465 hełmów, wśród nich aż 248 kapalinów. Także w Gdańsku w 1407 roku wśród 205 egzemplarzy osłon głowy zdecydowanie przeważały kapaliny. Spis arsenału cechowego w Krakowie z 1427 r. stwierdzał, że powinno w nim spoczywać 169 hełmów, w tym 145 kapalinów. Kapalin miał kształt metalowego kapelusza, z opuszczonym szerokim oraz płaskim rondem. Wykuwano go bądź z jednego kęsa żelaza, bądź też z kilku nitowanych blach stalowych nadających mu kształt kolistego dzwonu z rondem. Opuszczając stopniowo rondo ku dołowi zapewniano lepszą ochronę twarzy. Czasem w szerokim rondzie wycinano otwory wzrokowe.
Często kapaliny zaopatrywano w podbródek i noszono na kapturze lub kolczym czepcu. Wnętrze owego hełmu wyposażone było w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta