Polityka przeciw nauce
Nauka przegrywa z polityką, chociaż w opinii publicznej politycy i instytucje państwowe nigdy nie były tak źle notowane jak obecnie. Z drugiej strony nauki nie da się oderwać od polityki, od decyzji politycznych i politycznej atmosfery w kraju.
Niedokończona transformacjaSystem funkcjonowania nauki polskiej jest niedokończonym elementem wielkiej transformacji postkomunistycznej zapoczątkowanej w 1989 roku. Po obaleniu socjalizmu w Polsce nauka nie wymagała tak radykalnych zmian, jak gospodarka czy system polityczny. Nie było silnej presji na gruntowne reformowanie placówek naukowych, bo z poprzedniego ustroju wyszliśmy ze względnie niezależnymi uczelniami i instytutami badawczymi, które w sposób ewolucyjny mogły dostosowywać się do nowych warunków. System szkolnictwa wyższego i badań nie potrzebował rewolucji, tylko gruntownej modernizacji.
W szkolnictwie wyższym zmiany te dokonały się stosunkowo szybko i sprawnie. Ich ważnym elementem było powstanie uczelni prywatnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta