Metamorfoza Arafata
Rabin chwali szefa OWP za walkę z terrorem palestyńskim
Metamorfoza Arafata
Dopiero ponad tydzień po zamachu na izraelski autobus w Tel Awiwie, w którym zginęło 6 osób -- przyznało się do niego mało znane ugrupowanie palestyńskie "Hezbollah-Palestyna". Brak informacji na temat inspiratorów spowodował niekonwencjonalny krok izraelskich władz bezpieczeństwa, które opublikowały zdjęcie zwłok -- głównie twarzy -- zabitego terrorysty, z wezwaniem, że jeśli ktoś go rozpozna, natychmiast powinien powiadomić policję. Nie tylko władze izraelskie, ale także policja palestyńska czyniły maksymalne wysiłki dla ustalenia tożsamości zamachowca. Ani Hamas, ani Dżihad Islamski -- ugrupowania fundamentalistyczne, znane z organizowania tego rodzaju akcji -- tym razem się nie przyznały.
Można się domyślać, że ta niezwykła powściągliwość organizacji fundamentalistycznych wynikała z obawy, że Arafat będzie się czuł zmuszony do podjęcia kroków przeciwko inicjatorom zamachu. Wznowiony po dłuższej przerwie "Al Wattan", organ Hamasu w Gazie, pisze: "Żydzi od zawsze płaczą i skarżą się na prześladowania i terror ze strony różnych narodów i państw, ale sami zapominają o terrorze i prześladowaniach stosowanych przez nich wobec narodu palestyńskiego". Dlatego redaktor gazety uważa, iż "Izrael nie ma moralnego prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta