Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kupujemy dzieło sztuki

07 sierpnia 1995 | Nauka i Technika | RG

Problemy domów aukcyjnych

Jak kupujemy dzieło sztuki

Romuald Gilewicz

Domy aukcyjne istniały przed wojną jako organizacje handlujące dziełami sztuki. Po wojnie zniknęły. Handel dziełami sztuki z monopolizowała jednostka gospodarki uspołecznionej "Desa", która nie organizowała aukcji. O ile sobie przypominam, aukcje organizowały tylko państwowe stadniny koni, w których uczestniczyli przede wszystkim nabywcy zagraniczni. Natomiast domy aukcyjne jako salony sztuki odrodziły się po 1989 r. W kraju jest ich kilkanaście, tylko w największych miastach, głównie w Warszawie i Krakowie.

Czym jest aukcja? Instytucję tę definiują jednoznacznie encyklopedie powszechne i ekonomiczne -- aukcja to publiczna sprzedaż, w której nabywcą zostaje osoba oferująca najwyższą cenę; licytacja, przetarg. Aukcja zbliżona jest do giełdy towarowej, z tym że przedmiotem obrotu są produkty niestandardowe, np. dzieła sztuki, rasowe zwierzęta, futra itp.

Podobnie jak licytacja, aukcja wskazuje nabywcę przedmiotu "in plus": kto da więcej, staje się nabywcą towaru. Zarówno licytacja, jak i aukcja mają wiele wspólnego z hazardem, ponieważ u potencjalnych nabywców wyzwalają dużo emocji. Na aukcji osiąga się często cenę, która przekracza wielokrotnie wartość towaru.

Różnica między aukcją a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 550

Spis treści
Zamów abonament