Grunty pod wodami
Szacowanie wartości nieruchomości
Grunty pod wodami
Konrad Turkowski
W terminologii używanej przy szacowaniu nieruchomości pod pojęciem "grunty pod wodami" rozumie się grunty związane z wodami i trwale wyłączone z ich typowego, "lądowego" użytkowania. Będą więc to tzw. nieużytki wodne, ale przede wszystkim grunty objęte szeroko pojmowaną gospodarką wodną, łącznie zrybactwem śródlądowym i rekreacją. W praktyce grunty pod wodami to śródlądowe wody powierzchniowe.
Wody śródlądowe zajmują 631 tys. ha zewidencjonowanych gruntów, czyli ok. 2 proc. powierzchni Polski. Jest to niewiele wporównaniu z użytkami rolnymi (60 proc. ), lasami i zadrzewieniami (28 proc. ), natomiast obszar ten porównywalny jest z obszarem terenów osiedlowych, które zajmują ok. 3 proc. powierzchni kraju.
Ponad połowę zewidencjonowanej powierzchni wód śródlądowych stanowią jeziora (53 proc. ), następnie rzeki (22 proc. ), stawy (11 proc. ), zbiorniki zaporowe (8 proc. ) i inne wody (6 proc. ). Powierzchnia pokryta wodami i nie ujęta w ewidencji, według różnych źródeł, szacowana jest na od 1/ 3 do 2/ 3 powierzchni zewidencjonowanej.
Polska jest krajem bogatym w jeziora. Ponad 9300 jezior ma powierzchnię ponad 1 ha. Najwięcej jezior występuje w pasie pojezierzy. Na Pojezierzu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta