Co i skąd zwykli ludzie wiedzą o gospodarce?
Rzeczywiście. Kiedy pracujemy, płacimy podatki, oszczędzamy albo kupujemy artykuły konsumpcyjne itd., to kształtujemy swój pogląd na ekonomię. Nasza wiedza obejmuje całkiem bogaty zespół obserwacji z tej sfery życia. Wiemy np., że w pewnych okresach pojawiają się w sklepach wyprzedaże i że można wtedy kupić coś dużo taniej niż kiedy indziej. Wiemy, że niektóre zdarzenia występują częściej, a inne rzadziej. Np. wiemy, że ludzie częściej się bogacą, prowadząc działalność gospodarczą, niż grając w kasynie. Wiemy wreszcie, że między niektórymi zjawiskami występują zależności. Na przykład ludzie lepiej wykształceni na ogół zarabiają więcej niż gorzej wykształceni (wiemy też, że jest tak na ogół, ale nie zawsze) itd.
Nie tylko doświadczenieBezpośrednie doświadczenie nie jest jednak jedynym źródłem naszej wiedzy o życiu ekonomicznym. Całkiem duża porcja naszej wiedzy o świecie ekonomicznym i społecznym nie pochodzi z bezpośredniego doświadczenia, a raczej jest kształtowana przez tzw. komunikację masową: prasę, radio i nade wszystko przez telewizję. Skąd na przykład wiemy, czy w danym okresie lepiej oszczędzać, czy dokonać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta