Pracodawca nie zawsze musi słuchać związku zawodowego
Pracodawca, u którego działają związki zawodowe, ma czasami spętane ręce. Zanim podejmie niektóre decyzje, głównie kadrowe, muszą się z nimi zapoznać związkowcy. To nie wszystko! Mają też prawo się o nich wypowiedzieć, a nawet zdecydować, czy zostaną one przeprowadzone.
Na troje babka wróżyłaKompetencje związków zawodowych wynikają nie tylko z samego kodeksu pracy oraz ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jednolity DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., w skrócie ustawa o zz), ale także innych przepisów prawa pracy (patrz tabela).
Pozycję związków zawodowych wobec niektórych decyzji pracodawcy można określić trojako: > godzą się (lub nie) na postanowienia szefa i to wiąże go w sposób bezwzględny, > podejmują decyzję w uzgodnieniu z pracodawcą, > tylko opiniują decyzję pracodawcy.
Nawet jeśli w tych dwóch ostatnich sytuacjach stanowisko organizacji związkowej jest negatywne w jakiejś sprawie, to szef nie jest nim związany.
KIEDY POTRZEBNA JEST ZGODAW niektórych regulacjach uprawnienia decyzyjne związków zawodowych są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta