Liczne programy, widoczne efekty
Dlaczego NBP angażuje się w działalność edukacyjną? -We współczesnym świecie wiedza ekonomiczna jest niezbędna każdemu, kto chce osiągnąć sukces w życiu osobistym czy zawodowym. Również rozwój gospodarczy kraju ma duży związek z poziomem świadomości ekonomicznej jego obywateli. Dobrze wyedukowani ludzie podejmują bardziej racjonalne decyzje gospodarcze, nawet przy okazji codziennych zakupów - tłumaczy Marcin Polak, naczelnik Wydziału Edukacji w NBP. Jego zdaniem propagowanie wiedzy ekonomicznej powinno być zadaniem wielu instytucji publicznych i prywatnych. Także banków centralnych, które jako instytucje wiedzy, mogą i w wielu krajach dzielą się tą wiedzą ze społeczeństwem. Dlatego NBP od wielu lat podejmuje działalność edukacyjną na temat gospodarki, banku centralnego i systemu bankowego, w tym pieniądza i inflacji.
O tym, że edukacja ekonomiczna się opłaca, świadczą przykłady z Zachodu. - Brytyjskie dzieci, które uczestniczą w edukacji finansowej w szkole, będą po osiągnięciu wieku 35 lat o 32 tys. funtów brytyjskich (równowartość około 180 tys. zł) zamożniejsze niż ich rówieśnicy bez takiej praktyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta