Świat pustynnieje
Świat pustynnieje
Współczesna cywilizacja jest od wody bardziej uzależniona niż kilkaset lat temu. Potrzebuje jej wciąż rozwijający się przemysł i rolnictwo. Wzrasta też liczba ludności, niepokojąco w krajach rozwijających się. W ciągu ostatnich 40 lat zużycie wody na świecie wzrosło dwukrotnie, przy jednoczesnym kurczeniu się jej zasobów. Światowa Organizacja Meteorologiczna alarmuje, że światu grozi susza. Powiększa się obszar pustyń. Na ich obrzeżach żyje obecnie 850 mln ludzi, którym w najbliższych latach grożą migracje z powodu braku wody. Pustynnieje 10 mln km kw. ziemi.
O wodę -- prawdopodobnie już w najbliższych dziesięcioleciach -- będą wybuchały wojny, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie -- alarmują eksperci, politycy, organizacje ekologiczne. Światu zaczyna brakować czystej wody. Wysuszone są prawie całe konynenty Australii i Afryki oraz Bliski Wschód. Niemal połowa obu Ameryk, Chiny i południe b. Związku Radzieckiego dotknięte są okresowymi brakami wody.
W Afryce co roku 70 tys. km kw. pól i pastwisk zastępują wędrujące na południe piaski Sahary. W Meksyku 40 proc. ludności nie ma wody zdatnej do picia. Paromilionowy Madras całymi tygodniami miewa suche wodociągi. ..
Rzeki w przeszłości łączyły narody, teraz rośnie pokusa, aby podkradać wodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta