"Przeprosić za wypędzenie"
Głosy czytelników po artykule Klausa Bachmanna
"Przeprosić za wypędzenie"
Artykuł p. Klausa Bachmanna "Przeprosić za wypędzenie" ("Rzeczpospolita" nr 169 z dnia 22 -- 23 lipca 1995 r. ) wymaga, moim zdaniem, zasadniczego uzupełnienia. Autor, ze zrozumiałych względów, zajmuje się jedynie zagadnieniami przemieszczenia Niemców w okresie powojennym, nie wspominając o masowych wysiedleniach ludności polskiej, w czasie trwania wojny, dokonywanych nie na podstawie ustaleń międzynarodowych, a na mocy zarządzeń niemieckich władz okupacyjnych.
Pierwsze masowe wysiedlenia Polaków objęły Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk -- tereny włączone do Rzeszy -- i zostały podjęte przez Wehrmacht przy współdziałaniu Gestapo jeszcze przed ustaleniem administracji okupanta na zajętych terenach polskich.
Dziś trudno na pewno ustalić liczbę osób objętych tymi wysiedleniami, gdyż Polaków wyrzucano z mieszkań szczególnie lepiej usytuowanych i wyposażonych do innych, gorszych, do obozów koncentracyjnych i przesiedleńczych, a z tych ostatnich na teren tak zwanej Guberni oraz na roboty przymusowe do Niemiec.
Akcje te trwały przez prawie cały okres wojny z różnym natężeniem w poszczególnych miejscach. W Warszawie opróżniano całe dzielnice, tworząc getto lub dzielnicę niemiecką. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta