Zmiany na rolnym rynku
Areał, zbiory i perspektywy rolnictwa
Zmiany na rolnym rynku
Możliwości rozwoju polskiego rolnictwa uzależnione są od wielkości, wyposażenia i dochodowości prywatnych gospodarstw. W minionych czterech latach nie zaszły w strukturze własnościowej takie zmiany, by można mówić o widocznym polepszeniu sytuacji rolnictwa.
Nadal o wielkości plonów i zbiorach decydują głównie warunki klimatyczne. Niespodziewane i nie zaplanowane urodzaje powodują, że rolnicy ponoszą straty finansowe wskutek nadprodukcji i spadku cen, co powoduje, że ograniczają lub likwidują uprawy. Wywołuje to z kolei w następnym roku niższe plony, rekompensowane rolnikom wyższymi cenami. Sytuacja ta powtarza się cyklicznie szczególnie z owocami i warzywami, ale także z roślinami przemysłowymi i w mniejszym stopniu z okopowymi i zbożami.
W strukturze areału gospodarstw zanotowano zmniejszenie się w roku 1994 (dane spisu rolniczego) liczby gospodarstw o 171 tys. (8 proc. ) w porównaniu z rokiem 1990. Spis wykazał, że jest ich 1967 tysięcy (o powierzchni większej niż 1 ha) . Gospodarują na 15, 3 mln ha gruntów, w tym na 13, 6 mln ha użytków rolnych.
Największy, o 90 procent, ubytek gospodarstw nastąpił w przedziale od 2 do 10 ha. Pozostałe 10 procent zniknęło zprzedziału 10-15 ha. Zwiększyła się natomiast liczba gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta