Pogłówne zamiast progów
Alternatywne wersje opodatkowania
Pogłówne zamiast progów
W środowej "Rzeczpospolitej" (3. 08. 1995 r. ) mieliśmy możliwość zapoznania się z sześcioma wersjami opodatkowania dochodów osób fizycznych. Uważna lektura zaprezentowanych wariantów może doprowadzić do wniosków, że Ministerstwo Finansów odrobiło swoją pracę domową niedbale inie rozważyło wszystkich dostępnych możliwości.
O niepoważnym potraktowaniu swojego zadania świadczy kilka faktów. Po pierwsze, zaprezentowane zostały jedynie progresywne wersje podatków, co jest dużym ograniczeniem dostępnych przypadków. Po drugie, uważna analiza rozkładu dochodów w zależności od wysokości podatku może doprowadzić do wniosku, że wyższa skala podatkowa dla wysoko zarabiających skłoni ich do ujawnienia większej ilości swoich dochodów. Największy błąd względny oszacowania liczebności grupy najwięcej zarabiających występuje przy porównaniu wariantu 6. ze standardem 21/ 33/ 45 iwynosi około 9, 1 proc. Można by też mieć obiekcje co do wielkości poszczególnych grup zarobków, zwłaszcza w wariantach, w których liczebność podatników jest różna od 100 proc.
Aby umożliwić czytelnikom zapoznanie się z alternatywnymi wariantami opodatkowania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta