Informacje
Informacje
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych będzie pełnił funkcję powiernika emisji powszechnych świadectw udziałowych. Podstawowym jego zadaniem będzie przeprowadzenie dematerializacji świadectw udziałowych i tę operację -- jak wynika zuzgodnień między MPW a KDPW -- będzie przeprowadzał departament specjalnie powołany w KDPW.
Powszechne świadectwa udziałowe, jak zdecydował rząd podczas wtorkowego posiedzenia, mają być wydawane przez rok, począwszy od 29 listopada. Będzie nimi można swobodnie obracać, to znaczy sprzedawać i kupować, bez żadnych dodatkowych opłat. Świadectwa te mogą także być notowane wregulowanym obrocie pozagiełdowym oraz na giełdzie -- już w formie zdematerializowanej.
Nie została jeszcze rozstrzygnięta kwestia, kiedy ma się rozpocząć dematerializacja świadectw. W MPW rozważa się możliwość jej rozpoczęcia po pewnym czasie, np. gdy będzie około 1 mln świadectw przygotowanych do dematerializacji. Osoby odpowiedzialne w depozycie za przeprowadzenie tej operacji uważają, że należałoby zacząć od razu, bo nagromadzenie takiej liczby świadectw wydłuży moment przeprowadzenia dematerializacji pierwszych świadectw. Tym bardziej że giełda -- jak zapowiada prezes Wiesław Rozłucki -- chciałaby wprowadzić notowania powszechnych świadectw udziałowych jak najprędzej, pradopodobnie od początku 1996 roku. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta