Czas pracy i jego ewidencja
12 NR 185 (41PRAWO CO DNIA
Czas pracy i jego ewidencja
Przedsiębiorstwo państwowe prowadzące działalność na budowach zlokalizowanych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od siedziby zakładu prosi o wyjaśnienia dotyczące wymiaru i rozkładu czasu pracy. Chodzi o traktowanie czasu dowozu pracowników na budowy w terenie, gdy obowiązani są stawić się w siedzibie zakładu na określoną godzinę (7. 00) , po czym dowożeni są na miejsce świadczenia pracy. Przedsiębiorstwo uważa, że czasem pracy jest tylko czas efektywnej pracy, a nie przejazdu na budowę.
Problem ustalania czasu pracy w niektórych sytuacjach nie jest prosty. Zgodnie z art. 128 k. p. , czasem pracy jest ten, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji zakładu, w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W polskim prawie przyjęte jest rozwiązanie, że za czas pracy uważa się nie tylko czas faktycznej pracy, ale również okresy niewykonywania pracy, gdy pracownik pozostaje w dyspozycji zakładu. Czasem pracy jest więc np. przestój czy oczekiwanie na przydział pracy. Z art. 128 k. p. wynika, że czasem pracy jest ten, w którym zakład dysponuje pracownikiem, przy czym chodzi tu o dyspozycyjność w takim znaczeniu, że pracownik jest w niej również w czasie np. delegacji służbowej. Należy przy tym zwrócić uwagę, że normy czasu pracy nie określają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta