Serbowie na ławie oskarżonych
Międzynarodowy Trybunał ds. Byłej Jugosławii w Hadze
Serbowie na ławie oskarżonych
W Bośni trwają walki, codziennie giną ludzie. Politycy i niebieskie berety ONZ są bezsilni. Pod koniec lipca w Hadze Międzynarodowy Trybunał na rzecz osądzenia zbrodni wojennych w byłej Jugosławii postawił w stan oskarżenia serbskich liderów: Radovana Karadżicia i Ratko Mladicia. Od tego momentu obowiązuje międzynarodowy nakaz ich aresztowania. Liczba oskarżonych przez Trybunał Serbów wzrosła w ten sposób do 46.
W zaciszu haskiej dzielnicy Scheveningen przy placu Churchilla pracuje od dwóch lat Międzynarodowy Trybunał ds. Byłej Jugosławii (został powołany 23 lutego 1993 r. na mocy Rezolucji nr 808 Rady Bezpieczeństwa ONZ; Rezolucja nr 827 RB nadała statut Trybunałowi) .
Położyć kres zbrodniom
Pełna nazwa Trybunału odzwierciedla jego mandat: "Międzynarodowy Trybunał celem osądzenia osób odpowiedzialnych za poważne pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego, popełnione na terytorium byłej Jugosławii od 1991 r. ". Cel, jaki przyświeca powołaniu tego Trybunału, jest trojaki: położenie kresu zbrodniom, osadzenie osób odpowiedzialnych za zbrodnie oraz działanie na rzecz przywrócenia i utrzymania pokoju. Finansowany jest przez ONZ, a jego budżet na rok bieżący wynosi 28 mln dolarów.
Trybunał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta