Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

11 sierpnia 1995 | Gazeta | ma.s. AP

Informacje

NR 186 (4139) 11 sierpnia 1995

ANALIZY--OPINIE

Przestańmy narzekać

Romuald Szeremietiew

Wszyscy wiemy, że elektorat prawicowy w Polsce liczy około 30 -- 40 procent wyborców. Postkomuniści, którzy nazywają siebie lewicą, mają elektorat o połowę mniejszy i mogą rządzić tylko wówczas, gdy zawrą koalicję z innym ugrupowaniem, mającym poparcie ponad 10 procent elektoratu. Przy aktualnej ordynacji wyborczej prawica powinna dysponować większością w Sejmie i ona powinna tworzyć rząd RP.

Opozycja z własnej winy

Krytyka tej ordynacji i zgłoszona ostatnio z inicjatywy ZChN próba obniżenia progów wyborczych z 5 do 3 procent nie wydają się słuszne. Jeżeli chcemy zjednoczenia prawicy, to próg 5 procent wymusza tę jedność w wyborach; obniżenie progów osłabi tę tendencję, ponieważ największe partie prawicy, idąc samodzielnie do wyborów, będą mogły liczyć na miejsca w Sejmie. To brak jedności na prawicy, a nie wadliwa ordynacja spowodował, że Polską rządzą spadkobiercy polityczni PZPR w koalicji z ludowcami. Partie i środowiska wywodzące się ze środowisk niezależnych dawnej PRL-owskiej opozycji dziś, w wolnej Polsce, są w opozycji z własnej winy. Jedną z konsekwencji tego stanu jest to, że Aleksander Kwaśniewski, były minister w czasach "kierowniczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 554

Spis treści
Zamów abonament