Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy kontrakt starych sojuszników

11 sierpnia 1995 | Świat | MW

Do niedawna wydawało się, że członkostwo USA i krajów Europy Zachodniej w NATO będzie gwarantowało ich zgodną współpracę. Teraz okazuje się, że uregulowania wymagają dodatkowo stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

Nowy kontrakt starych sojuszników

Maria Wągrowska

Zakończenie zimnej wojny, rozpad Układu Warszawskiego i Związku Radzieckiego odmieniły nie tylko kształt stosunków między Zachodem a Wschodem, lecz również relacje między Ameryką Północną a Europą Zachodnią oraz zachodnimi organizacjami bezpieczeństwa. Współpraca transatlantycka znalazła się w kryzysie. Ameryka i Europa nadal wprawdzie chcą być razem, pragną jednak ułożyć swe stosunki na nowych zasadach. Zaistniała potrzeba uregulowania kontaktów między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, która jest gotowa respektować przywództwo USA w zachodnim sojuszu, ale w zamian spodziewa się uznania swego rosnącego znaczenia politycznego, wojskowego i ekonomicznego.

Komisja Europejska wystąpiła 27 lipca br. z propozycją "odnowienia" stosunków we wszystkich dziedzinach oraz stworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu (TAFTA -- Transatlantic Free Trade Area) . -- Nasze wzajemne stosunki są wyjątkowe -- oświadczył dyplomatycznie sir Leon Brittan, odpowiedzialny za sprawy handlu Unii ze światem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 554

Spis treści
Zamów abonament