Nowy kontrakt starych sojuszników
Do niedawna wydawało się, że członkostwo USA i krajów Europy Zachodniej w NATO będzie gwarantowało ich zgodną współpracę. Teraz okazuje się, że uregulowania wymagają dodatkowo stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.
Nowy kontrakt starych sojuszników
Maria Wągrowska
Zakończenie zimnej wojny, rozpad Układu Warszawskiego i Związku Radzieckiego odmieniły nie tylko kształt stosunków między Zachodem a Wschodem, lecz również relacje między Ameryką Północną a Europą Zachodnią oraz zachodnimi organizacjami bezpieczeństwa. Współpraca transatlantycka znalazła się w kryzysie. Ameryka i Europa nadal wprawdzie chcą być razem, pragną jednak ułożyć swe stosunki na nowych zasadach. Zaistniała potrzeba uregulowania kontaktów między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, która jest gotowa respektować przywództwo USA w zachodnim sojuszu, ale w zamian spodziewa się uznania swego rosnącego znaczenia politycznego, wojskowego i ekonomicznego.
Komisja Europejska wystąpiła 27 lipca br. z propozycją "odnowienia" stosunków we wszystkich dziedzinach oraz stworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu (TAFTA -- Transatlantic Free Trade Area) . -- Nasze wzajemne stosunki są wyjątkowe -- oświadczył dyplomatycznie sir Leon Brittan, odpowiedzialny za sprawy handlu Unii ze światem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta