Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestańmy narzekać

11 sierpnia 1995 | Gazeta | RS

Przestańmy narzekać

Romuald Szeremietiew

Wszyscy wiemy, że elektorat prawicowy w Polsce liczy około 30 -- 40 procent wyborców. Postkomuniści, którzy nazywają siebie lewicą, mają elektorat o połowę mniejszy i mogą rządzić tylko wówczas, gdy zawrą koalicję z innym ugrupowaniem, mającym poparcie ponad 10 procent elektoratu. Przy aktualnej ordynacji wyborczej prawica powinna dysponować większością w Sejmie i ona powinna tworzyć rząd RP.

Opozycja z własnej winy

Krytyka tej ordynacji i zgłoszona ostatnio z inicjatywy ZChN próba obniżenia progów wyborczych z 5 do 3 procent nie wydają się słuszne. Jeżeli chcemy zjednoczenia prawicy, to próg 5 procent wymusza tę jedność w wyborach; obniżenie progów osłabi tę tendencję, ponieważ największe partie prawicy, idąc samodzielnie do wyborów, będą mogły liczyć na miejsca w Sejmie. To brak jedności na prawicy, a nie wadliwa ordynacja spowodował, że Polską rządzą spadkobiercy polityczni PZPR w koalicji z ludowcami. Partie i środowiska wywodzące się ze środowisk niezależnych dawnej PRL-owskiej opozycji dziś, w wolnej Polsce, są w opozycji z własnej winy. Jedną z konsekwencji tego stanu jest to, że Aleksander Kwaśniewski, były minister w czasach "kierowniczej roli partii", ma duże szanse, by zostać prezydentem III RP. Lech Wałęsa, dawny przywódca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 554

Spis treści
Zamów abonament