O prawie do odliczenia i zwrocie VAT
Podatnik, który nie złożył deklaracji podatkowej, nie traci prawa do odliczenia VAT naliczonego. Organy podatkowe powinny uwzględnić to prawo, o ile jest odpowiednio udokumentowane. Nawet gdy chodzi o rozliczenie podatku za okres sprzed przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tak orzekł NSA w wyroku z 15 września br. (I FSK 1092/05).
Kontrola wykazała, że przedsiębiorca nie składał deklaracji VAT za okres od grudnia 2001 r. do lutego 2003 r., chociaż miał w tym czasie sprzedaż opodatkowaną. Podczas kontroli podatnik przedstawił kopie faktur VAT i złożył deklaracje, wnioskując o uznanie ich za pierwotne. Miało to umożliwić odliczenie VAT naliczonego zgodnie z zasadą neutralności. Organy podatkowe odmówiły, stwierdzając, że w czasie kontroli podatnik nie może składać deklaracji podatkowych, a prawo do odliczenia uzależnione jest od jego woli. Nie ma bezwzględnego ani bezwarunkowego charakteru. Gdy podatnik nie skorzystał z tego prawa, organy nie miały obowiązku uwzględnić VAT naliczonego w decyzji określającej zobowiązanie podatkowe. Stwierdziły też, że orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, na które powoływał się podatnik, podnosząc kwestię neutralności VAT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta