Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laik nie odróżni fałszerstwa

02 listopada 2006 | Moje Pieniądze | JM
źródło: Nieznane

ROZMOWA z Patrikiem Schiffersem, antykwariuszem Laik nie odróżni fałszerstwa

Rz: Prowadzi pan antykwariat, głównie z rzemiosłem artystycznym, przedmiotami ze srebra i brązu. Z zawodu jest pan złotnikiem. Załóżmy, że chcę zamówić u pana kopię zabytkowej srebrnej cukiernicy z XVIII wieku, która bardzo mi się podoba, lecz oryginał niezwykle rzadko pojawia się na rynku.

PATRIK SCHIFFERS: To tylko kwestia opłacalności. Taka cukiernica musi być wykonana dawnymi technikami. Najpierw trzeba stworzyć odpowiednie narzędzia. Na Zachodzie od stuleci oficjalnie wykonuje się kopie dawnych wzorów rzemiosła artystycznego, kiedy wraca na nie moda i są poszukiwane. Tam kopie srebrnych przedmiotów zamawiają także muzea.

Poszukiwana jest np. cukiernica "Kula" zaprojektowana w latach 20. XX wieku przez Julię Keilową. Cukiernica ta uważana jest za szczytowe osiągniecie polskiego stylu art deco. Niestety na rynku pojawia się raz na kilka lat, kosztuje ok. 3 tys. zł.

Nikt nie zamawiał u mnie kopii. To zawsze wymaga szczegółowej kalkulacji, kapitału i czasu. Prowadzę także pracownię konserwacji wyrobów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3982

Spis treści
Zamów abonament