Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zmieniajmy naszych genów

02 listopada 2006 | Nauka i Technika | JB
źródło: Nieznane

Nie zmieniajmy naszych genów Czy dzięki biotechnologii naukowcy stworzą superczłowieka? Jak walczyć z rakiem i wygrać wyścig z wirusami - na te pytania odpowiada Andrew Fire, laureat tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim

Rz: Dzięki pana odkryciu wiemy już, że w naszych komórkach istnieje mechanizm uruchamiający działanie genów bądź wstrzymujący ich aktywność. Po co przyroda stworzyła taką możliwość?

Andrew Fire: To trochę jak z programami antywirusowymi, które instalujemy w naszych komputerach. Dzięki nim system może odróżnić informacje, które są mu potrzebne, od tych, które mogą go zniszczyć. Naszym komórkom też potrzebny jest mechanizm, który zapewni ochronę przed wirusami. Inaczej nie przetrwają.

Ale przecież wirusy nadal atakują ludzi. A część powodowanych przez nie chorób jest nieuleczalna.

Mechanizm, który odkryliśmy, kształtował się zapewne przez setki milionów lat jako odpowiedź na istniejące wówczas wirusy. Jednak od tego czasu wirusy też nie były bierne. Starały się znaleźć sposób na przełamanie zbudowanej przez organizm bariery obronnej. Niektórym wirusom nie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3982

Spis treści
Zamów abonament