Kancelarie starają się unikać konfliktu interesów
Wymogi etyki zawodowej oraz lojalności wobec klientów powodują konieczność rygorystycznego unikania tzw. konfliktu interesów. Kodeksy etyczne adwokatów i radców prawnych zakazują prawnikom prowadzenia spraw i udzielania pomocy prawnej w sytuacji, gdy wcześniej udzielili jej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub z nią związanej. Adwokat nie może też występować przeciwko osobie, która jest jego klientem w innej sprawie. Bardziej rozbudowane są zakazy dla radców. Radca nie może zatem reprezentować (ani brać udziału) w tej samej sprawie więcej niż jednego podmiotu, jeśli zachodzi przypuszczenie kolizji ich interesów. Jeśli taki konflikt interesów się ujawni, musi wyłączyć się z działania. Chyba że taką sytuację zaakceptują wszyscy klienci.
Globalny wymiar konfliktuDuże kancelarie prawnicze mają własne reguły postępowania dla uniknięcia konfliktu interesów. Częstokroć są one ostrzejsze niż korporacyjne zasady etyczne. Do tej kwestii w relacjach z klientami przywiązuje się dużą wagę. Dotyczy to bowiem zaufania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta