Marszałek wszystkich posłów
Przez pewien czas sądzono, że ukształtował się w Polsce zwyczaj, iż marszałkiem powinien być poseł należący do ugrupowania ludowego. Lansowany on było zwłaszcza, czemu się dziwić nie należy, przez działaczy stronnictw reprezentujących mieszkańców wsi. Przywoływano przykłady takich polityków z czasów IIRP, PRL i III Rzeczypospolitej, jak Maciej Rataj, Czesław Wycech, Mikołaj Kozakiewicz czy Józef Zych. Z drugiej jednak strony urząd przewodniczącego pierwszej izby polskiego parlamentu jest na tyle ustrojowo znaczący, że na jego obsadzenie wpływała, bardzo często z powodzeniem, partia mająca w Sejmie najliczniejszy klub poselski. Nie zdarzyły się natomiast przypadki, aby marszałkiem zostawał poseł bez znaczącego zaplecza politycznego.
Daleko idące uprawnieniaKonstytucja stanowi, że marszałek kieruje obradami Sejmu, strzeże jego praw i reprezentuje go na zewnątrz. Przewodniczy też posiedzeniom Zgromadzenia Narodowego, z nim prezydent konsultuje sposób postępowania wtedy, gdy Trybunał Konstytucyjny przed podpisaniem ustawy zakwestionował niektóre jej przepisy. Marszałek wykonuje obowiązki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta