Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypędzeni: zbrodniarzy było dwóch - Hitler i Polska

12 grudnia 2006 | Świat | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROZMOWA Jochen-Konrad Fromme, przewodniczący grupy roboczej Wypędzeni, Uciekinierzy i Przesiedleńcy w Bundestagu Wypędzeni: zbrodniarzy było dwóch - Hitler i Polska Złożona w Warszawie deklaracja Gerharda Schrödera [o niewspieraniu roszczeń wypędzonych] nie ma skutków prawnych. Ma znaczenie wyłącznie polityczne i nic ponadto

Uważa się pan za wypędzonego?

J.-K. Fromme: Nie. Nie jestem członkiem Związku Wypędzonych ( BdV) ani Fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom. Reprezentuję jedynie interesy wypędzonych, z którymi po raz pierwszy zetknąłem się w dzieciństwie w mojej rodzinnej miejscowości Haverlah w okolicach Saltzgiter. W Bundestagu zajmuję się tą problematyką od 2002 r. Przewodniczącym grupy roboczej jestem od 2005 r. Liczy ona 38 członków z CDU/CSU. Inne frakcje nie zdecydowały się na powołanie takiej instytucji.

Dlaczego 60 lat po wojnie zachodzi pilna potrzeba zajmowania się tematyką przymusowych przesiedleń?

Pod wpływem wydarzeń na Bałkanach oraz w Afryce zmieniła się zasadniczo świadomość społeczna, nie tylko w Niemczech. Obywatele odkryli nagle, że wypędzenia nie są wyłącznie wydarzeniami znanymi z historii, lecz narzędziem współczesnej polityki. Naród niemiecki ma ciężkie doświadczenia związane z wypędzeniami i przymusowymi przesiedleniami. Celem obecnej dyskusji jest uświadomienie tego także młodemu pokoleniu.

Rozpamiętywanie cierpień niemieckich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4015

Spis treści
Zamów abonament