Najwięcej kłopotów przy zatrudnianiu jest z czasem pracy
Czy dłuższy urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która zakończyła taki urlop i teraz przebywa na urlopie wychowawczym?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy ( DzU nr 221, poz. 1615) dłuższy urlop macierzyński oraz urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego stosuje się do pracownic i pracowników korzystających z takiego urlopu w dniu wejścia wżycie ustawy. Jednocześnie nowy wymiar urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicom, które łącznie spełniają następujące warunki:
- urodziły dziecko 1 stycznia 2006 r. lub później i do dnia wejścia wżycie ustawy, czyli do 19 grudnia 2006 r., nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części,
- w dniu wejścia wżycie ustawy nie korzystały z urlopu macierzyńskiego, bo urodziły dziecko wymagające opieki szpitalnej, a pracownica wykorzystała jedynie 8 tygodni urlopu bądź korzystała z urlopu bezpłatnego albo wychowawczego.
Zatem czytelniczka przebywająca na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym skorzysta z dłuższego o 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego. Należy jednak pamiętać, że poród nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta