Sportowiec zmodyfikowany genetycznie
Dwa zespoły naukowe ogłosiły, że znalazły geny, dzięki którym organizm jest zdolny do dużo większego wysiłku fizycznego. Oba zespoły mówią, że ich znaleziska przydadzą się do leczenia dystrofii mięśniowej i innych ciężkich chorób. Ale spodziewać się możemy, że owoce nowych odkryć prędzej trafią do osób zdrowych niż chorych. Powstaną substancje pozwalające osiągnąć formę bez fizycznego wysiłku. I nowe środki dopingujące dla sportowców.
W dzisiejszym numerze czasopisma "Cell Metabolism" naukowcy z wydziału medycznego Uniwersytetu Harvarda opisują tajemniczy rodzaj mięśni nazywany włóknami IIX. U ludzi oraz zwierząt występują dwa podstawowe rodzaje włókien w mięśniach szkieletowych. Jeden to mięśnie wolnych skurczów - potrzebne do długotrwałych nużących zadań, jak np. utrzymywanie pozycji wyprostowanej. Drugi rodzaj to mięśnie szybkich skurczów: przydają się one do wykonywania ruchów gwałtownych i mocnych. Włókna IIX to trzeci rodzaj mięśni, dotychczas zbadany bardzo słabo. Naukowcom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta