Liczba koncesji zależy od branży
Zgodnie z przepisami o opłacie skarbowej wydanie zezwolenia, pozwolenia lub koncesji podlega opłacie skarbowej (wszystkie stawki bez problemu znajdziemy w załączniku do ustawy). Wyjątki od tej zasady określa ściśle art. 2 ust. 1 nowej ustawy. Jednym z nich jest np. wydanie zezwolenia - przez ministra środowiska lub wojewodę - na działania związane z czynną ochroną przyrody. Co istotne, nie wnosi się opłaty skarbowej za zezwolenia, pozwolenia i koncesje, gdy na podstawie odrębnych przepisów podlegają one innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są z tych opłat zwolnione. Dobrym przykładem są popularne zezwolenia na handel alkoholem - za korzystanie z takiego zezwolenia wnosi się opłaty, ale nie uiszcza się opłaty skarbowej za samo jego wydanie.
Promesa i zmiana koncesjiUwaga! Opłatę skarbową uiszcza się również w razie wydania tzw. promesy koncesji, zezwolenia lub pozwolenia. Opłata taka wynosi wtedy 98 zł (pod rządami ustawy z 2000 r. było to 83 zł). Podobna zasada obowiązywała też przed 1 stycznia tego roku, ale stawka opłaty skarbowej była wtedy trochę niższa - wynosiła 83 zł. Przedłużenie terminu ważności lub zmiana warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta