Zmęczenie wzmaga odczuwanie bólu
- Ból jest reakcją obronną. Naukowo stwierdzono, że farmakologiczne usunięcie zdolności odczuwania bólu u zwierząt doświadczalnych szybko prowadziło do ich śmierci po licznych urazach i uszkodzeniach ciała - mówi dr n. med. Adam Nowiński, specjalista chorób wewnętrznych z kliniki medycznej Lux-Med. - Teoretycznie ból jest więc dobrodziejstwem. Niestety - tylko teoretycznie. Właściwe leczenie bólu jest jednym z najważniejszych elementów wszelkich terapii - dodaje doktor.
Bomba z opóźnionym zapłonemBól odczuwamy, gdy drażnione są tzw. receptory bólowe. - Są to zakończenia włókien nerwowych zlokalizowane w większości narządów organizmu. W przypadku miejscowego uszkodzenia tkanki lub stanu zapalnego dochodzi do powstania bodźców bólowych - tłumaczy dr Adam Nowiński. - Ból może mieć charakter ostry i dobrze zlokalizowany, określany jako somatyczny, lub rozlany, trudny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta