Korekta a może zmiana trendu na światowym rynku paliwowym
W lipcu 2006 roku ceny ropy były prawie czterokrotnie wyższe niż na początku 2002 roku; w ujęciu realnym (czyli po uwzględnieniu inflacji) osiągnęły wówczas poziom bliski maksimum z czasów kryzysu końca lat 70. W następnych miesiącach się obniżyły.
Czy ten spadek to tylko korekta trendu wzrostowego czy też odwrócenie tendencji? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się przyjrzeć czynnikom - fundamentalnym i spekulacyjnym - jakie określają ceny ropy naftowej.
Zasoby, producenci i inwestycjeWśród tych pierwszych zasadnicze znaczenie ma wzajemne oddziaływanie podaży i popytu. Dla rozmiarów podaży najbardziej istotne są: wielkość zasobów ropy naftowej, struktura jej produkcji (m.in. rola kartelu OPEC) oraz skala inwestycji w moce wydobywcze.
Jeśli chodzi o rezerwy, ścierają się dwa poglądy. Pierwszy - że świat właśnie wyczerpał połowę dostępnych zasobów, a ta druga jest trudniej dostępna, więc koszt wydobycia będzie coraz wyższy. I drugi - że dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta