Unijnej dopłaty można odmówić tylko w formie decyzji
Taką drogę otworzył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 czerwca 2006 r. (sygn. II GSK 63/06).
Mimo to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wciąż twierdzi, że rolnicy mogą dochodzić roszczeń jedynie przed sądami powszechnymi. Jak powiedział "Rz" Zbigniew Roragiewicz, p.o. rzecznika prasowego agencji, rolnicy są informowani o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze cywilnoprawnej w pismach odmawiających im dofinansowania.
(Bez)prawne działaniaNiekorzystny dla ARiMR wyrok NSA sprzed ponad pół roku uchylił postanowienie WSA w Warszawie. NSA jednoznacznie w nim wskazał, iż skoro dofinansowanie z publicznych środków wspólnotowych przyznaje decyzja administracyjna wydana na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy o narodowym planie rozwoju, to również odmowa przyznania musi mieć tę formę (art. 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego). W efekcie zarówno pismo prezesa ARiMR, jak i poprzedzające je pismo dyrektora oddziału o odmowie przyznania dotacji trzeba traktować jak decyzje administracyjne podlegające kontroli sądu administracyjnego wmyśl art. 3 § 1 oraz art. 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta