Kto i kiedy musi wstrzymać pracę w firmie
Obowiązki pracodawcy, kierownika czy brygadzisty w zakresie bhp nie ograniczają się tylko do zapewnienia załodze bezpiecznych warunków pracy (patrz obok "Kto dba o bhp w zakładzie"). Tam jednak, gdzie nie ma takich warunków, niekiedy trzeba wstrzymać pracę. W jakich sytuacjach tak się dzieje? Gdy np. dochodzi do naruszenia przepisów bhp.
Naruszenie przepisów bhpJest to odstępstwo od wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie kodeksu pracy. Nad ich przestrzeganiem czuwa Państwowa Inspekcja Pracy.
Także ustawa z 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU z 2001 r. nr 124, poz. 1362 ze zm.) posługuje się sformułowaniem "naruszenia przepisów i zasad bhp". Naruszenie to stwarza zagrożenie wypadkiem lub chorobą związaną z pracą.
PRZYKŁADWszyscy zatrudnieni w firmie pracują w hełmach ochronnych, bo takmożna ochronić się przed spadkiem niebezpiecznych przedmiotów. Jeden z pracowników jednak nie otrzymał hełmu i pracuje w berecie. To jest właśnie naruszenie przepisów bhp.
PRZYKŁADNa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta