Gdy zatrudniasz kierowców, pamiętaj o różnicach w czasie pracy
Jak rozliczać czas pracy motorniczych tramwajów?
Obecnie do rozliczenia czasu pracy motorniczych tramwajów stosuje się kodeks pracy. Ale uwaga, 11 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego, a wraz z nim nowelizacja ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879). Zakłada ona, że motorniczy tramwajów będą zatrudnieni na takich samych zasadach jak kierowcy innych pojazdów. Zatem prawdopodobnie będą podlegać ustawie o czasie pracy kierowców. Aby mieć pewność, że tak się stanie, trzeba poczekać, ponieważ nad projektem tej ustawy pracują jeszcze komisje sejmowe.
Prowadzę firmę organizującą wycieczki turystyczne i zatrudniam kierowców. Ich dzienny czas pracy wygląda tak: 2 godziny prowadzą autokar i mają 15 minut przerwy, następnie 4 godziny prowadzą autokar i mają kolejne 15 minut przerwy. Następna 15-minutowa przerwa przypada po kolejnych 2 godzinach jazdy. Od kwietnia zmieniają się przepisy i tak rozłożony czas pracy będzie nieprawidłowy. Jak zatem poprawnie ułożyć im grafik czasu pracy?
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta