Czas na opcję menedżerską
W bankach
Czas na opcję menedżerską
Jan Szomburg
Od kilku lat trwa odpływ najbardziej zdolnej kadry z banków polskich do banków zagranicznych. Do niedawna głównym czynnikiem zachęcającym do podejmowania pracy w bankach zagranicznych były wyższe płace. Natomiast raczej powstrzymywała przed takimi decyzjami relatywnie wysoka ocena ryzyka utraty stanowiska i zwolnienia z pracy w związku z twardym, "kapitalistycznym" reżimem monitorowania wyników pracy i brakiem "socjalnych" sentymentów przy podejmowaniu decyzji personalnych w tych bankach.
Z kolei pozycje na najwyższych szczeblach zarządzania w bankach państwowych były wprawdzie mniej atrakcyjne materialnie, ale za to postrzegano je jako dużo bardziej "bezpieczne" w sensie stabilności zatrudnienia i pewności stanowisk.
Ten rachunek motywów uległ ostatnio radykalnej zmianie. Dla młodej generacji menedżerów obejmowanie pozycji w zarządach banków państwowych zaczyna jawić się nie tylko jako mniej atrakcyjne materialnie, lecz przede wszystkim jako w sumie bardziej ryzykowne. W grę wchodzi bowiem dodatkowe, nieprofesjonalne ryzyko, którego ci relatywnie młodzi, profesjonalnie nastawieni ludzie (merytokraci) nie są w stanie, a najczęściej nawet nie mają ochoty ograniczać. Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta