Zwrot podatku dla polskich przedsiębiorstw w Niemczech
Zwrot podatku dla polskich przedsiębiorstw w Niemczech
Peter Mohlek
Problem zwrotu podatku od wartości dodatniej (obrotowego) polskim przedsiębiorcom w Niemczech był ostatnio kilka razy, czasami polemicznie, omawiany na łamach "Rzeczpospolitej". Dlatego też wydaje się potrzebnych kilka obiektywnych informacji.
Niemiecki podatek obrotowy jest, podobnie jak polski podatek od towarów i usług, podatkiem pośrednim, który wprawdzie obciąża każdą fazę obrotu gospodarczego, jednak może zostać przesunięty przez przedsiębiorcę na konsumenta. Odciążenie przedsiębiorcy dokonuje się przez potrącenie podatku naliczonego (zapłaconego przez przedsiębiorcę przy kupnie towarów i usług) od jego ciężaru podatkowego albo przez zwrot podatku, gdy przedsiębiorca nie podlega podatkowi obrotowemu w Niemczech.
Zwrot podatku obrotowego jest uregulowany przez ósmą i trzynastą wytyczną Rady Wspólnoty Europejskiej z 6 grudnia 1979 i z 17 listopada 1986 r. Ich celem jest ujednolicenie przepisów państw członkowskich o zwrocie podatku naliczonego. Członkowie Wspólnoty są zobowiązani na podstawie art. 189 ust. 3 Traktatu o założeniu Wspólnoty Europejskiej do wypełniania wytycznych przez adekwatne regulacje wewnątrzpaństwowe, a ich organa administracyjne i sądy do stosownej interpretacji przepisów.
Wytyczna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta