Kontrowersyjne rozdawnictwo
MWGzZ koordynatorem kontyngentowym
Kontrowersyjne rozdawnictwo
Ponad 4 tys. grup towarowych, wydzielonych w ramach różnego rodzaju kontyngentów, rozdzielają 53 osoby z Departamentu Regulacji Obrotu Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Dodać do tego trzeba rozdzielenie do końca 2001 r. kontyngentu na samochody sprowadzane z Unii Europejskiej, a także wydawanie koncesji w obrocie z zagranicą na paliwa, alkohol, tytoń i papierosy oraz realizację rządowych umów o dzieło na rynku niemieckim. Resort współpracy nie potrafi powiedzieć, ile wniosków o utworzenie kontyngentów wpłynęło z poszczególnych ministerstw, ile zostało oddalonych jako niezgodne z przepisami wewnętrznymi oraz WTO, CEFTA i EFTA, chociaż twierdzi, że można to wyliczyć. Nie ma także bieżącej statystyki dotyczącej zysków lub strat państwa wynikających z utrzymywania niższych stawek celnych. Rzecznik prasowy, Zbigniew Ostrowski uważa, że to niemożliwe do uchwycenia, gdyż straty we wpływach są równoważone przez zyski m. in. z wyższych podatków dochodowych rozwijających się firm, mniejszego bezrobocia przy uruchomieniu dodatkowej produkcji, niższych cen niektórych grup towarów.
Część importerów twierdzi, że kontyngenty nie zawsze służą poprawie konkurencyjności polskiej gospodarki, a wiec klientom i firmom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta