Jak Instytut Pamięci Narodowej udostępni swoje zasoby
O tym, co one zawierają, będzie się można przekonać na kilka różnych sposobów. Przy tej okazji można załączyć do zbioru dokumentów na swój temat własne uzupełnienia, sprostowania, uaktualnienia, wyjaśnienia.
Każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem do Instytutu Pamięci Narodowej o udostępnienie do wglądu kopii dotyczących go dokumentów. Wnioski składa się osobiście w siedzibie IPN, jego oddziałach i delegaturach lub za pośrednictwem poczty, pod warunkiem poświadczenia podpisu wnioskodawcy przez notariusza. Osoba mająca stałe miejsce zamieszkania za granicą może złożyć wniosek osobiście w polskiej placówce konsularnej, przy czym podpis wnioskodawcy uwierzytelnia konsul.
Do zapoznania się z tymi aktami można ustanowić pełnomocnika. Z praw tych skorzystać może również najbliższa osoba zmarłego.
Najpierw kopieInstytut udostępni je, ale nie wszystkim. Nie będzie miał takiej szansy ten, kto chce zobaczyć np. akta sporządzone przez siebie lub ze swoim udziałem podczas pracy, służby lub współpracy z bezpieką. Odejdzie także z kwitkiem, jeśli z ich treści wynika,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta