Co z najmem po zmianie właściciela
Jest to ważne zwłaszcza dla przedsiębiorców wynajmujących lokale i nieruchomości. Lokal czy nieruchomość to przecież niezbędna baza działalności gospodarczej. Niejednokrotnie też inwestują oni duże pieniądze w remonty i dostosowanie ich do potrzeb tej działalności.
Sytuację najemcy w razie sprzedaży nieruchomości określają art. 678 i 679 kodeksu cywilnego. Odnoszą się one w praktyce do nieruchomości i lokali użytkowych - biznesowych. Zapewniają ich najemcom ochronę generalnie słabszą niż ta, z której korzystają najemcy mieszkań.
Prawo natomiast w ogóle nie normuje konsekwencji takiego nietypowego wydarzenia, jak zwrot nieruchomości w czasie trwania umowy najmu poprzedniemu właścicielowi pozbawionemu jej bezprawnie.
Umowa najmu obowiązuje nabywcęWłaścicielowi wolno sprzedać i darować nieruchomość w trakcie umowy najmu. Najemca, nawet gdy włożył w tę nieruchomość czy lokal znaczne pieniądze, nie może przeciwko temu oponować. W takim wypadku nabywca wstępuje na miejsce zbywcy.
Oznacza to, że nabywca jest związany umową najmu zawartą przez jego poprzednika.
Nabywca może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta