Procedura karna w nowej formie: obrona protokołu cyfrowego
Sędzia Grzegorz Szacoń krytycznie wypowiedział się o tzw. protokole skróconym, twierdząc, że niczego on nie przyspieszy ("Rz" z 20 lutego). Nie podzielam tych zastrzeżeń. Jestem zwolennikiem wprowadzenia do procedury karnej możliwości audiowizualnej rejestracji przebiegu rozprawy w jak najszerszym zakresie, a propozycję nowelizacyjną uważam jedynie za nieśmiały krok zrobiony na dobrej drodze zmierzającej zarówno do uproszczenia postępowania, jak i znaczącego wzmocnienia funkcji dokumentacyjnej protokołu w postępowaniu karnym.
Dokument pisemno-dźwiękowyAutor uważa, że z chwilą wprowadzenia do k.p.k. zmian (pamiętajmy, że protokół cyfrowy będzie nadal tylko wyjątkiem od reguły) "protokół przekształci się z materiału pracy sądu i stron w spis techniczny [...], zniknie jego funkcja dowodowa i sprawozdawcza, gdyż [...] ma nie zawierać treści faktów ujawnionych w postępowaniu". To twierdzenie zdaje się sugerować, że ostanie się jedynie "szczątkowy" protokół postępowania i to byłoby naprawdę niepokojące.
Tymczasem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta