Na ziemi, która rodzi żelazo
W okolicach o słabych glebach rolnicy twierdzą, że ich ziemia rodzi kamienie. Mieszkańcy Nowej Słupi u podnóża Gór Świętokrzyskich i sąsiadujących z nią wsi mają do czynienia z jeszcze bardziej zdumiewającym zjawiskiem. Tu ziemia rodzi żelazo. Na okolicznych polach od niepamiętnych czasów znajdowano bryły żelaznego żużlu. Wyniki badań archeologicznych podjętych przed pół wiekiem odsłoniły fascynującą tajemnicę. Żelazny żużel, zawierający niemal połowę żelaza, o łącznej wadze tysięcy ton - zalegający w ziemi między podnóżami Łysogór i Pasma Jeleniowskiego w Górach Świętokrzyskich a doliną rzeki Kamiennej i dzisiejszymi Starachowicami - to pozostałości jednego z największych w starożytnej Europie ośrodków hutnictwa żelaza.
Szychta na piecowiskuArcheolodzy zidentyfikowali, m.in. na podstawie zdjęć lotniczych, setki "piecowisk" sprzed dwóch tysięcy lat. Szacuje się, że w ciągu pięciu wieków świetności zagłębia starożytni hutnicy wybudowali prawie pół miliona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta