Emerytury - wielkie pieniądze i wielki problem
Dlaczego rząd upiera się przy państwowym zakładzie emerytalnym? Oficjalnie, by prywatne instytucje nie obciążyły nas zbyt wysokimi kosztami. Można jednak przypuszczać, że nie jest to powód prawdziwy. Rzeczywisty jest prawdopodobnie ideologiczny. Twórcy koncepcji w uproszczonym rozumowaniu uznają zapewne, że skoro II filar jest zarządzany przez towarzystwa emerytalne, których akcjonariuszami są podmioty zagraniczne, przyszłość Polaków znajduje się w rękach obcego kapitału.
Choć już wielokrotnie krytycznie wypowiadano się o państwowym zakładzie emerytalnym, nie wskazano jednak wszystkich zagrożeń. Najczęściej podkreślano, że ZUS nie poradzi sobie z efektywnym zarządzaniem dużymi pieniędzmi. Problem ewentualnej niskiej jakości zarządzania ma jednak dużo poważniejsze konsekwencje. Aby można je zrozumieć, wyjaśnijmy, jak mają działać zakłady emerytalne. To będą podmioty odmienne od funduszy emerytalnych. WOFE bieżąca wartość środków jest obliczana na podstawie rynkowej wartości lokat funduszu. W związku z tym umiejętność zarządzania - właściwy dobór lokat - wpływa na przyszłą wartość zgromadzonych pieniędzy.
W zakładach emerytalnych będą obowiązywały reguły, które pozwolą na zdominowanie rynku przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta