Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma rywalizacji

09 października 1995 | Świat | RM

Polska -- Maghreb

Nie ma rywalizacji

Rozmowa ze Stefanem Mellerem, wiceministrem spraw zagranicznych

Kilka lat temu, dokładnie od zmian w naszej części Europy zaczęły się preferencje Unii Europejskiej wobec Polski, Czech i Węgier -- twierdzą przedstawiciele państw Maghrebu. Zaczęto mówić o swoistej rywalizacji o przydział pieniędzy, o wpływy, o znaczenie w przyszłościowej polityce Unii. Czy te opinie znalazły potwierdzenie w trakcie pana wizyty w krajach Afryki Północnej?

Nasz region był przez długie lata oderwany od państw Europy Zachodniej, a myślenie o Europie Środkowowschodniej, wtedy w ramach EWG, było ograniczone do minimum. My należeliśmy do innego świata, znajdowaliśmy się w granicach obszaru kontrolowanego przez Związek Radziecki. Było więc przeciwnie niż w przypadku krajów Maghrebu, które w różny sposób współpracowały z Europą Zachodnią.

Maghreb był związany z Europą od dawna, choćby z powodu kolonialnej zależności od Francji i Hiszpanii, a później podtrzymywania związków gospodarczych oraz kulturowych. Europę Południową, europejskie państwa basenu Morza Śródziemnego, łączy więc z Afryką Północną i tradycja, i współczesność. Maghreb to co prawda kontynent afrykański, ale jednocześnie żyją tam Arabowie i jest cywilizacja islamska. To wszystko razem wzięte --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 587

Spis treści
Zamów abonament