Dwie licencje nie łamią monopolu
Telefonia GSM w Holandii
Dwie licencje nie łamią monopolu
W Holandii rynek cyfrowej telefonii GSM jest rynkiem młodym i liczy tylko 164 tysiące użytkowników (2 proc. ludności) . Od lipca 1994 r. usługi GSM oferuje przedsiębiorstwo telekomunikacyjne PTT należące do prywatyzowanego holdingu KPN (poczta i telekomunikacja) , który obsługuje dwie sieci analogowe.
Od 29 września br. monopol PTT na usługi GSM został złamany: na rynek wszedł nowy operator Libertel. Libertel to konsorcjum z 52-proc. udziałem ING Group, które w połowie marca br. otrzymało za darmo licencję GSM na 15 lat od haskiego ministra transportu. Do roku 2000 konsorcjum Libertel ma zainwestować 1 mld guldenów w drugą sieć GSM.
Jaki był przetarg
Do przetargu o licencje GSM stanęły cztery potężne grupy kapitałowe. Stawka była wysoka: wejście na młody, dynamiczny, więc bardzo atrakcyjny rynek telefonii GSM. Operatorzy połączyli się z bankami, aby sfinansować pierwszą całkowicie prywatną linię GSM. W boju o licencje brały udział trzy największe banki holenderskie: ABN Amro razem z m. in. brytyjskim Cable and Wirless zawiązał konsorcjum NL-tel, a Rabobank występował obok Bell South w Mobi-Ned. Również i obecna w Polsce ING Group postawiła na ekspertyzę brytyjskiego operatora Vodafone, który jest liderem na rynku technologii GSM i założył 14 sieci GSM na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta